Athletic Awards 2018-19

Jul 17, 2018

2018-19 Awards & Honors
2017-18 Awards & Honors
2016-17 Awards & Honors
2015-16 Awards & Honors
2014-15 Awards & Honors
2013-14 Awards & Honors
2012-13 Awards & Honors
2011-12 Awards & Honors

 

UD Athletics Stacked (400x300 px) 

2018-19 UD Student-Athletes of the Month

September

‌‌‌Lexus Rose
Lexus Rose
Women's Soccer

Dwayne Allen Jr
Dwayne Allen Jr.
Football

October


xxx


xxx

November

‌‌‌
xxx


xxx

December/January

‌‌
xxx


xxx

February

‌ ‌‌
xxx


xxx

March


xxx


xxx

April/May


xx


xx

 

 

2018-19 Athletic 
Department Awards

FALL SPORTS

FOOTBALL (7-3, T-2nd place in A-R-C)
Good Works Team by Allstate Nominee
Collin Stefanowski

American Rivers Conference Player of the Week
Dwayne Allen Jr. - Offense (9/10)
Andy Vujnovich - Special Teams (9/24)
Maurece Herrion - Offense (10/8)

d3football.com Team of the Week
Marshon Crowder - Defense

Volleyball
A-R-C Tournament Champions, NCAA Tournament Qualifier

All-Tournament Team
Loras Invite - Kara Wright and Paige Harbort

American Rivers Conference Player of the Week
Rylee Andresen - Offense (9/23)
Jenna Runde - Defense (9/30)
Rylee Andresen - Offense (10/15)

All-Conference
Kara Wright (A-R-C MVP)
Kate Messino (A-R-C Freshman of the Year
Jenna Runde

Honorable Mention
Rylee Andresen

April Elsburnd - A-R-C Coach of the Year

All-Central Region
Kara Wright

Women's Tennis
B-Doubles
Naomi Amani/Madeline Parker - 2nd place

Women's Cross Country 

Finished eight at A-R-C meet
Finished 23rd at Central Regional

Men's Cross Country 
American Rivers Conf. Runner of the Week - Alec Bass 09/04

Finished 15th as team at Central Regional, highest finish ever. 

A-R-C Champion - Alec Bass
All-Central Region - Alec Bass
NCAA Championship Qualifier - Alec Bass

Women's Soccer (14-4-1, 4th place in A-R-C)
American Rivers Female Athlete of the Week
Lauren Cangelosi - Offense (10/22)

American Rivers Conference Player of the Week
Victoria Roethler - Defense (9/4)
Lauren Cangelosi - Offense (10/22)

United Soccer Coaches NCAA DIII Poll
National Poll
Week #2 - UD ranked #25 in Nation (9/18)
North Region Poll 
Week #1 - UD ranked #7 in North Region (9/11)
Week #2 - UD Ranked #2 in North Region (9/18)
Week #3 - ranked #5 in North Region (9/25)
Week #4 - ranked #5 in North Region (9/25)
Week #5 - ranked #4 in North Region (9/25)
Week #6 - ranked #4 in North Region (9/25)

2017-18 Team Academic Award (Team GPA of 3.0 or higher)

All-Conference
Carissa Brown
Lauren Cangelosi
Alexa Martin
Lexus Rose
Olivia Sullivan

Honorable Mention
Victoria Roethler

Men's Soccer (4-12, 7th place in A-R-C)

All-Conference Honorable Mention
Cameron Scott
Dominik Chece
Joshua Merkel

Men's Golf 
- Edgewood Culver's Fall Classic - 9th/20 teams (312)
Peyton Keefer tied 8th (74) (114 competitors)
- Carthage College Tourney - 11th/21 teams (632)
Jordan Elliott tied 17th (153) (113 competitors)
- DIII Midwest Region Classic - 6th/32 teams (629)
Kane Hyde tied for 22nd (155) (176 competitors)
Clarke Univ. Fall Invite - 4th/14 teams (654)
Conner Michels tied 11th (162) and Garvin Paper tied 11th (162) (73 competitors
Loras Fall Invite - 3rd/6 teams (620)
Jordan Elliott tied for 2nd (152) (47 competitors)

Women's Golf (tied for 1st at A-R-C)
Won Luther Fall Invite (655)/8 teams won by seven strokes - (First ever meet victory)
Megan Gille earned medalist honors (45 competitors)
America Rivers Conference Golfer of the Week
Megan Gille (9/24)
Daniela Miranda (9/30)

- Luther Sail Classic - 6th/11 teams (327) 
Daniela Miranda tied for 13th (79) (65 competitors)
- Monmouth College Fighting Scots Invite 2nd/9 teams (665) 
Daniela Miranda tied for 6th (162) (63 competitors)
- Clarke Fall Invite 2nd/7 teams (707)
Daniela Miranda tied for 2nd (168) (39 competitors)
- Luther Invite - 1st/8 teams (655)
Megan Gille - Medalist 1st (158) (45 competitors)

American Rivers Conference Championship (2nd)
Tied for 1st place (three rounds - 980, final round cancelled by rain), lost in playoff 
Daniela Miranda - Tied for 1st 231, lost in tie break to place 2nd

WINTER SPORTS
Women's Basketball 


Men's Basketball 

Wrestling 

Women's Indoor Track and Field

Men's Indoor Track and Field 

SPRING SPORTS

Baseball 

Softball 

Men's Golf

Men's Outdoor Track and Field 

 

Women's Outdoor Track and Field

 

Men's Lacrosse 

Women's Lacrosse 

Men's Tennis